fbpx

STREFA PROJEKTANTA

STREFA
PROJEKTANTA

 

ZAMÓW WYCENĘ

 

Album o Franciszku Michałku

20/06/2022
Z przyjemnością informujemy o wydaniu drukiem albumu poświęconego Franciszkowi Michałkowi i jego niezwykłej twórczości. Publikacja nosi tytuł "Podróż do wnętrza czasu. Opowieść o Franciszku Michałku w 83 obrazach".

Tak o niezwykłej twórczości Franciszka pisze we wstępie do publikacji Monika Zieleniewska:

„Nie wiem, czy Franciszek Michałek lubił muzykę. Być może projektując mozaiki czy wydrapując w czarnym celuloidzie swoje liryczne kompozycje, słuchał radia. Na pewno znał „Na moście w Avignon”, mistrzowsko wyśpiewany przez Ewę Demarczyk wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ale czy czuł jakąś artystyczną wspólnotę z tragicznie zmarłym w Powstaniu Warszawskim poetą? Według mnie, choć operowali różnymi środkami wyrazu, łączy ich silne pokoleniowe pokrewieństwo. I może to mityczny duch czasów sprawił, że wersy „Sur le pont d’Avignon” świetnie nadają się do zilustrowania klimatu twórczości plastycznej Michałka. W każdym razie twierdzę, że wywiążą się z tego zadania o niebo lepiej niż krytyk czy kurator, który na co dzień zajmuje się tłumaczeniem, co artysta chciał powiedzieć.”

„Jednak przecież nie podziw dla sprawności, z jaką umiał zapełniać białą płaszczyznę, sprawia, że chcemy mieć Michałka na ścianie. Przyciąga nas jego nieskrępowana wyobraźnia. Pragniemy zaglądać do wykreowanej przez nią fantastycznej krainy. Chodzi o te wszystkie mniej lub bardziej realne stwory, wystylizowane kocie wąsy, ocierające się o abstrakcję falujące włosy kobiet, o drzewa z rytmicznie ułożonymi liśćmi, o jego buzujący witalną energią świat. Wreszcie o to, by siedząc na miękkiej kanapie przeniknąć ze znanego i rzeczywistego w sferę, gdzie wszystko zostało tak doskonale wymyślone, gdzie „na najcieńszej wiatru gamie tańczą liściaste suknie panien”. Bo czyż nie przyjemniej jest zamiast analizować źródła inspiracji, stylistyczne i kulturowe wpływy, napawać się bogactwem środków ekspresji albo po prostu oddać się swobodnej grze wyobraźni.

Franciszkowi Michałkowi ten album należał się już za życia, aczkolwiek należy się też nam. Żebyśmy zauważyli, że „w lasach zielonych – białe łanie uchodzą w coraz cichszy taniec”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Archiwum

Katalogi 2021/22

Katalogi 2021/22

Zapraszamy do zapoznania się i pobrania naszych nowy katalogów w kilku wersjach językowych.

Sklep z dodatkami wnętrzarskimi

Sklep z dodatkami wnętrzarskimi

W październiku uruchomilismy sklep internetowy z naszymi, autorskimi dodatkami wnętrzarskimi tj. poduszki, figurki ceramiczne, plakaty i grafiki. Serdecznie zapraszamy !

Zdrowych i Spokojnych Świąt

Zdrowych i Spokojnych Świąt

Życzymy Państwu zdrowych i spokojnych Świąt pomimo nieco surrealistycznej rzeczywistości w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, mając jednocześnie głęboką wiarę w rychłą poprawę sytuacji.

FREZO na 4 Design Days w Katowicach

FREZO na 4 Design Days w Katowicach

Na poczatku lutego mogliściie Państwo podziwiać nasze tapety i inne dekoracje ścienne podczas targów 4 Design Days w Katowicach.

FREZO na wystawie „Cenne bo polskie”

FREZO na wystawie „Cenne bo polskie”

Zostaliśmy zaproszeni przez Ewę Mierzejewską do udziału w drugiej edycji wystawy „Cenne bo polskie”,która odbyła się w ramach Warsaw Home 2019.

O FREZO w ONET.PL

O FREZO w ONET.PL

W Onet.pl o FREZO, wywiad przeprowadzony przez Monikę Zieleniewską.

Tapeta Kongo finalistą konkursu IWP

Tapeta Kongo finalistą konkursu IWP

W obliczu prawdziwego boomu na dekorowanie tapetami ściany jest to produkt oryginalny. Wyjątkowość tego produktu polega na przetłumaczeniu na bryty tapety grafiki wielkoformatowej, co daje wrażenie imponującego fresku. Wiodącym atutem tego konceptu jest walor wizualny tapety, zgodnie z trendami nasuwającymi  na myśl wzornictwo lat 50. XX w.

Nadmorskie Dziewczęta z nominacją IWP

Nadmorskie Dziewczęta z nominacją IWP

Dwa z naszych projektów, „Kongo” oraz „Nadmorskie dziewczęta” otrzymały nominację Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do konkursu „Dobry Wzór 2018″ na najlepiej zaprojektowane produkty w Polsce.

Pin It on Pinterest

Share This