fbpx

STREFA PROJEKTANTA

STREFA
PROJEKTANTA

 

ZAMÓW WYCENĘ

 

Album o Franciszku Michałku

20/06/2022

Z przyjemnością informujemy o wydaniu drukiem albumu poświęconego Franciszkowi Michałkowi a przede wszystkim jego twórczości. Publikacja nosi tytuł „Podróż do wnętrza czasu. Opowieść o Franciszku Michałku w 83 obrazach”.

Tak o niezwykłej twórczości Franciszka pisze we wstępie do publikacji Monika Zieleniewska:

„Nie wiem, czy Franciszek Michałek lubił muzykę. Być może projektując mozaiki czy wydrapując w czarnym celuloidzie swoje liryczne kompozycje, słuchał radia. Na pewno znał „Na moście w Avignon”, mistrzowsko wyśpiewany przez Ewę Demarczyk wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ale czy czuł jakąś artystyczną wspólnotę z tragicznie zmarłym w Powstaniu Warszawskim poetą? Według mnie, choć operowali różnymi środkami wyrazu, łączy ich silne pokoleniowe pokrewieństwo. I może to mityczny duch czasów sprawił, że wersy „Sur le pont d’Avignon” świetnie nadają się do zilustrowania klimatu twórczości plastycznej Michałka. W każdym razie twierdzę, że wywiążą się z tego zadania o niebo lepiej niż krytyk czy kurator, który na co dzień zajmuje się tłumaczeniem, co artysta chciał powiedzieć.”

„Jednak przecież nie podziw dla sprawności, z jaką umiał zapełniać białą płaszczyznę, sprawia, że chcemy mieć Michałka na ścianie. Przyciąga nas jego nieskrępowana wyobraźnia. Pragniemy zaglądać do wykreowanej przez nią fantastycznej krainy. Chodzi o te wszystkie mniej lub bardziej realne stwory, wystylizowane kocie wąsy, ocierające się o abstrakcję falujące włosy kobiet, o drzewa z rytmicznie ułożonymi liśćmi, o jego buzujący witalną energią świat. Wreszcie o to, by siedząc na miękkiej kanapie przeniknąć ze znanego i rzeczywistego w sferę, gdzie wszystko zostało tak doskonale wymyślone, gdzie „na najcieńszej wiatru gamie tańczą liściaste suknie panien”. Bo czyż nie przyjemniej jest zamiast analizować źródła inspiracji, stylistyczne i kulturowe wpływy, napawać się bogactwem środków ekspresji albo po prostu oddać się swobodnej grze wyobraźni.

Franciszkowi Michałkowi ten album należał się już za życia, aczkolwiek należy się też nam. Żebyśmy zauważyli, że „w lasach zielonych – białe łanie uchodzą w coraz cichszy taniec”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ARCHIWUM

Sklep z dodatkami wnętrzarskimi

Sklep z dodatkami wnętrzarskimi

W październiku uruchomilismy sklep internetowy z naszymi, autorskimi dodatkami wnętrzarskimi tj. poduszki, figurki ceramiczne, plakaty i grafiki. Serdecznie zapraszamy !

czytaj dalej
Zdrowych i Spokojnych Świąt

Zdrowych i Spokojnych Świąt

Życzymy Państwu zdrowych i spokojnych Świąt pomimo nieco surrealistycznej rzeczywistości w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, mając jednocześnie głęboką wiarę w rychłą poprawę sytuacji.

czytaj dalej
Tapeta Kongo finalistą konkursu IWP

Tapeta Kongo finalistą konkursu IWP

W obliczu prawdziwego boomu na dekorowanie tapetami ściany jest to produkt oryginalny. Wyjątkowość tego produktu polega na przetłumaczeniu na bryty tapety grafiki wielkoformatowej, co daje wrażenie imponującego fresku. Wiodącym atutem tego konceptu jest walor wizualny tapety, zgodnie z trendami nasuwającymi  na myśl wzornictwo lat 50. XX w.

czytaj dalej
Nadmorskie Dziewczęta z nominacją IWP

Nadmorskie Dziewczęta z nominacją IWP

Dwa z naszych projektów, „Kongo” oraz „Nadmorskie dziewczęta” otrzymały nominację Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do konkursu „Dobry Wzór 2018″ na najlepiej zaprojektowane produkty w Polsce.

czytaj dalej
Czas na Wnętrze o FREZO

Czas na Wnętrze o FREZO

„To się nadaje na film!” – wielokrotnie powtarzałam sobie w myślach, gdy rozmawiałam z Piotrem Michałkiem na temat życiorysu i spuścizny jego ojca, Franciszka. Ten malarz tworzący od lat 50. XX wieku znany jest przede wszystkim w Toruniu i okolicach, bo działał głównie lokalnie. Do końca lat 70. XX w. zaprojektował i wykonał około czterdzieści dekoracji ściennych do domów wczasowych, sanatoriów i hoteli. Niestety, tylko nieliczne prace przetrwały do naszych czasów. Franciszek Michałek był także eksperymentatorem. Tworzył własne techniki, konstruował nowe narzędzia i opracowywał sposoby pracy na różnych podłożach.”

czytaj dalej
FREZO w Elle Decoration Polska

FREZO w Elle Decoration Polska

W numerze ELLE Decoration Polska (3/2018) możecie Państwo obejrzeć sesje zdjęciową krakowskiego wnętrza projektu Stellar Studio a w nim tapetę „Powitanie deszczu” na podstawie monotypii Fr. Michałka z pierwszej połowy lat 60.

czytaj dalej
Magazif o FREZO

Magazif o FREZO

Kiedyś zdobiły sanatoria, kawiarnie, biurowce, hotele i kina. Piotr Michałek (FREZO) opowiada o nowoczesnych, autorskich tapetach, które wskrzeszają malowidła ścienne popularne w czasach PRL-u. W gęstwie wzorów FREZO kryje się rodzinna historia.

czytaj dalej
FREZO na 4 Design Days w Katowicach

FREZO na 4 Design Days w Katowicach

STREFAPROJEKTANTA   JAK ZAMÓWIĆ ?   Zapraszamy serdecznie wraz z T3 Atelier na święto designu, które odbędzie się w Katowicach w dniach 15-18 lutego 2018, podczas którego będziecie mogli Państwo zapoznać się z naszymi najnowszymi kolekcjami tapet oraz...

czytaj dalej
FREZO na Warsaw Home Expo 2017

FREZO na Warsaw Home Expo 2017

Kilka migawek z naszego pobytu na targach Warsaw Home 2017 w Nadarzynie pod Warszawą. Warsaw Home to międzynarodowe targi wyposażenia wnętrz, które odbywają się w PTAK Warsaw Expo.

czytaj dalej
FREZO ponownie w Strefie Designu

FREZO ponownie w Strefie Designu

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez Ewę Mierzejewską do uczestnictwa w ważnym dla polskiego wzornictwa wydarzeniu, Strefie Designu 2017. Impreza odbyła się w Biznes Klubie na PGE Narodowy. Prezentujemy krótką fotorelacje z tego wydarzenia.

czytaj dalej
FREZO na Gdynia Design Days

FREZO na Gdynia Design Days

Podczas GDD zaprezentowane zostaną projekty i szkice autorstwa Franciszka Michałka oraz tapety zainspirowane jego wielkoformatowymi kompozycjami malarskimi. Będzie można również obejrzeć oryginalne, autorskie narzędzia, których artysta używał podczas pracy.

czytaj dalej
Relacja ze Strefy Designu Ewy Mierzejewskiej

Relacja ze Strefy Designu Ewy Mierzejewskiej

Poniżej nasza krótka fotorelacja z tegorocznej Strefy Designu Ewa i Wnętrze. Dziękujemy bardzo za świetne przyjęcie, dziesiątki inspirujących rozmów, mnóstwo nowych kontaktów. Dziękujemy Pani Ewie Mierzejewskiej za doskonałą organizację oraz profesjonalne wsparcie podczas imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do BarcelonaConcept za wspaniałe meble, które specjalnie na to wydarzenie przyleciały do nas ze słonecznej Katalonii.

czytaj dalej

Pin It on Pinterest

Share This