fbpx

STREFA ARCHITEKTA

Wycena

Tekstury CAD

O tapetach

Tapety FREZO przygotowywane są ze szczególną dbałością o to, by zachowały malarski charakter. Dzięki temu, oryginalne dzieła z drugiej połowy XX wieku przeniesione na tapety, nie tracą swych walorów artystycznych. Sprawiają one wrażenie namalowanych, dokładnie widać pociągnięcia pędzla, a w przypadku szkiców i grafik, każdą, nawet najkrótszą, kreskę. Poza historycznymi wzorami projektujemy też współczesne kompozycje. Niemniej również w nich używamy tekstur z oryginalnych projektów artystycznych sprzed ponad pół wieku. Nasze tapety są dostosowywane do rozmiarów konkretnej ściany. Każde zamówienie traktowane jest indywidualnie, a wzór modyfikowany tak, by tworzył harmonijną kompozycje w dekorowanym pomieszczeniu.

Rodzaje tapet

Płótno

Podłoże na flizelinie o strukturze płótna malarskiego. Tapety na tym materiale charakteryzuja się matową powierzchnią i delikatną, nieco pastelową kolorystyką. Przeznaczone do wszystkich wzorów FREZO.

Wodoodporna

Tapeta samoprzylepna na podłożu z folii polimerowej z zewnętrzną warstwą laminatu stałego. Struktura delikatnego piasku.  Tapeta zalecana do miejsc szczególnie narażonych na zabrudzenia i konatkt z wodą ze względu na bardzo wysoką odporność na zarysowania i mycie przy pomocy środków chemicznych.

Harmonijna kompozycja

Wzór dostosowany do proporcji ściany

Nasze wzory są dostosowywane do rozmiarów i proporcji konkretnej ściany. 

Indywidualne podejście

Na podstawie rysunków technicznych pomieszczenia przygotowujemy propozycje graficzne zaprojektowane dla dedykowanego wnętrza. 

Harmonijna kompozycja

Każde zamówienie traktowane jest indywidualnie, a wzór modyfikowany jest tak, by tworzył harmonijną kompozycję. Dzięki temu tapeta stwarza wrażenie elemetu dekoracyjnego specjalnie zaprojektowanego dla konkretnego wnętrza. 

Nietypowe rozwiązania

Realizujemy również nietypowe zamówienia. Nasze wzory mogą stać się punktem wyjścia do stworzenia nowej i unikalnej koncepcji Państwa wnętrza. 

Czas realizacji

Standardowy czas realizacji zamówienia wynosi 21 dni. W przypadku większych bądź bardziej złozonych realizacji termin ustalany jest indywidualnie.

Montaż tapet winylowych

Proces przygotowania ściany do tapetowania oraz aplikacji tapety na ścianę sugerujemy zlecać doświadczonym firmom tapeciarskim.

 

Szerokość brytów

Nasze tapety podzielone są na bryty. Ich ilość i szerkość jest uzależniona od rozmiarów całej tapety oraz rodzaju podłoża na którym jest ona przygotowana, najczęściej mieszczą się się w granicach 90-120 cm.

 

Sprawdzenie tapety przed położeniem

Przed przystąpieniem do klejenia tapety należy sprawdzić wszystkie bryty pod kątem:

1. Zgodności (spasowania) wzoru na całej tapecie.
2. Zgodności kolorystycznej wszystkich brytów.
3. Uszkodzeń mechanicznych (zagięcia, przedarcia).
4. Ilości brytów zgodnie z planem dołączonym do przesyłki.
5. Zgodności podłoża i faktury tapety z zamówieniem.
6. Wymiarów całej tapety.

W tym celu należy rozłożyć tapetę na suchej powierzchni i ułożyć wszystkie bryty w kolejności zgodnej z projektem technicznym dołączonym do przesyłki z tapetą. W przypadku stwierdzenia wad prosimy o kontakt z nami. Tapety ze stwierdzonymi wadami produkcyjnymi absolutnie nie należy kłaść na ścianę. W ramach reklamacji nie będą rozpatrywane dodatkowe roszczenia dotyczące kosztów usunięcia ze ściany wadliwej tapety, czy ponownego przygotowania ściany i położenia tapety.

 

Przygotowanie ściany

Ściana przygotowana do tapetowania powinna być idealnie gładka, w jednolitym kolorze. Przed aplikacją tapety ściana powinna zostać zagruntowana odpowiednim środkiem.

 

Kleje

Zalecamy używanie klejów do tapet ciężkich. Wybór konkretnej, najbardziej odpowiedniej chemii jest uzależniony od rodzaju i przygotowania ściany, najlepiej więc pozostawić go fachowcom.

Klej nakładamy tylko na ścianę – aplikujemy systematycznie pas szerokości brytu powiększony o kilkucentymetrowy zapas.

 

Cięcie brytów przez dwa (podwójne cięcie na ścianie)

Nasze tapety flizelinowe są przygotowane do tzw. cięcia przez dwa. Sąsiadujące bryty posiadają wspólną powierzchnię (pionowy pas ok. 2-3 cm), która na ścianie jest rozcinana, a zbędne fragmenty usuwane. Przy prawidłowym zastosowaniu tej techniki łączenia brytów powinny być niezauważalne.

 

Dodatkowy zapas

Każda nasza tapeta jest powiększona w stosunku do wymiarów ściany o 5 cm z każdej strony. Dodatkowy zapas jest potrzebny w sytuacjach gdy np. ściana jest krzywa. Przykład: dla ściany o wymiarach 200 x 270 cm tapeta będzie miała rozmiar  210 x 280 cm.

Dodatkowe zabezpieczenie tapety

Po montażu tapety na ścianę i całkowitym jej wyschnięciu można zabezpieczyć powierzchnię specjalistycznym lakierem, który uodporni tapetę na uszkodzenie podczas czyszczenia i codziennego użytkowania.

 

Ekologia i Zdrowie

Przy produkcji naszych tapet wykorzystujemy technologie HP Latex Printing, która dzięki wykorzystaniu barwników rozpuszczalnych w wodzie pozwala na bezwonny i ekologiczny druk, który  jest nieszkodliwy dla zdrowia. Technologia latexowa pozwala uzyskać powierzchnię o wysokiej trwałości, odporną na  działanie promieni słonecznych.

Podłoża używane do produkcji naszych tapet produkowane są na terenie Unii Europejskiej i posiadają wszystkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa.

 

Certyfikaty

Technologia HP Latex
UL ECOLOGO®
GREENGUARD GOLD Certified

Podłoża na flizelinie
Atest higieniczny Państwowego Zakłady Higieny
Atest trudnopalności B1 wg. normy DIN 4102
Atest trudnopalności C -s1,d0 wg. normy EN 13501-1
Oznaczenie CE – EN 15102:2007+A1:2011

 

Eksploatacja

Czyszczenie

Do czyszczenia tapety zalecamy używanie lekko wilgotnej szmatki lub miękkiej strony gąbki. Prosimy przecierać powierzchnię tapety delikatnie. Nie należy szorować intensywnie tapet i nie używać preparatów chemicznych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznej warstwy tapety.

 

Dodatkowe zabezpieczenia

W celu dodatkowego zabezpieczenia tapety w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (korytarze, biura etc.) przed zabrudzeniem lub mechanicznym uszkodzeniem zalecamy zastosowanie dodatowej powłoki utwardzającej. Powłokę w postaci płynnej aplikuje się na położoną na ścianie tapetę, przy pomocy pędzla lub wałka. W zależności od potrzeb można nałożyć kilka warstw powłoki.

Werniks zapezpieczający prosimy zamawiać indywidualnie, gdyż nie jest on standardowo dołączany do każdej tapety.

Przydatne wskazówki

  • Tapety ciemne należy aplikować za pomocą wałka a nie rakli.
  • Tapety, których powierzchnia nie została zabezpieczona lakierem, nie można szorować – szczególnie przy wycieraniu ciemnych fragmentów można zetrzeć warstwę farby.
  • Szczególną ostrożność należy zachować przy podłożu „płótno” – jest ono bardzo wrażliwe na pocieranie miejsc pokrytych ciemnymi barwami.
  • Każdy nadmiar kleju usuwamy punktowo, bez tarcia powierzchni tapety.
  • Ciemny fragment tapety został odbarwiony przez nadmierne pocieranie – rekomendujemy użycie suchych pasteli do retuszu uszkodzenia, następnie należy zabezpieczyć lakierem całą powierzchnię tapety.
  • Ciemny wzór tapety i widoczne białe ślady na łączeniach brytów – rekomendujemy pokolorowanie krawędzi tapety markerem w odpowiednim kolorze przed aplikacją na ścianę lub użycie suchych pasteli na łączeniu po aplikacji na ścianę.
  • Proces przygotowania ściany do tapetowania oraz aplikacji tapety na ścianę sugerujemy zlecać doświadczonym firmom tapeciarskim.

 

Nietypowe rozwiązania

Nasze wzornictwo traktujemy czasem jako punkt wyjścia, swego rodzaju inspirację, do dekoracji wnętrz Państwa klientów. Jesteśmy otwarci na nietypowe czy indywidualne rozwiązania, zarówno graficzne jak i techniczne.

 

Tapeta jako obraz

Poza odpowiednim komponowaniem wzoru do powierzchni ściany, przygotowujemy również tapety, które zamknięte w ramach ze sztukaterii stanowią oryginalną ozdobę wnętrz. Tego typu rozwiązanie sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie wielkoformatowy mural jest zbyt dominujący.

 

Tapeta jako dekoracja mebli

Oklejając nawet niewielki mebel tapetą można stworzyć akcent (np. w sąsiednim pomieszczeniu), który będzie nawiązywał do wielkoformatowej tapety na ścianie.